Script Fiesta Festiwal: I ty możesz zostać scenarzystą!

Oto Script Fiesta. Festiwal dla wszystkich – dla ekspertów i doświadczonych scenarzystów, dla miłośników kina i seriali, dla wszystkich młodych artystów szukających inspiracji oraz dla tych, którzy być może jeszcze swojej kariery i pasji do scenopisarstwa nie odkryli.

Początek roku to wyjątkowy czas dla świata kina i scenarzystów. To moment, kiedy dowiadujemy się o nominacjach Oscarowych, następuje wręczenie Złotych Globów, słyszymy o nadchodzących premierach filmowych podczas amerykańskiego finału Super Bowl, a bardziej lokalnie, w Warszawie, studenci filmówki przygotowują się do kolejnej edycji festiwalu dla młodych scenarzystów, zwanego Script Fiestą.

Festiwal Script Fiesta, organizowany przez Warszawską Szkołę Filmową, to wydarzenie dla młodych zainteresowanych kinem, telewizją, serialem osób. To okazja, by porozmawiać z doświadczonymi już scenarzystami i filmowcami oraz, być może, po raz pierwszy, spróbować własnych sił i zgłosić swój projekt do konkursu. W tym roku odbędzie się 11. edycja festiwalu, której gospodarzem przez cztery dni, od 30 marca do 2 kwietnia 2023 roku, bez zmian będzie Kino Elektronik.

W przyszłości będę: scenarzystą!

O scenarzystach, wbrew pozorom, poza środowiskiem filmowym nie mówi się za wiele. Myśląc o konkretnym filmie pierwsze co przychodzi nam do głowy to nazwisko aktora. 007 to przecież Daniel Craig, Ojciec Chrzestny to Al Pacino, Iron Man to Robert Downey Jr, a Harry Potter to Daniel Radcliff, Emma Watson i Rupert Grint. Można byłoby tak wymieniać jeszcze długo, a wzór powtarzałby się bez zmian. Czy należy za to winić fanów? Aktorów? Czy samych filmowców? Zanim odpowiemy nasuwa się zaraz kolejne – czy trzeba? Widzowie oglądając film, widzą i zapamiętują najbardziej aktorów, których widzą na ekranie przez cały czas. Dopiero po chwili słyszą o producentach, scenarzystach, kompozytorach muzyki. To wtedy przez ułamek sekundy następuje szczegółowa analiza porównawcza, wyszukiwanie podobnych tytułów i rozpoznanie: „Ah, to ten napisał ten film z tym aktorem!”, „O, zobacz, to nie wiedziałam, że ona to też napisała”.

Idąc dalej, patrząc pod kątem młodych, którzy w liceum stają na wysokości zadania i wybierają swoje przyszłe uczelnie wyższe, niewielu ogłasza wprost: „zostanę scenarzystą!”. Słyszałam o przyszłych dziennikarzach, polonistach, pisarzach, aktorach i artystach, lecz mało było tych, którzy od razu wiedzieli, że będą pisać scenariusze. Czyżby wynikało to z dojrzałości pisarskiej, którą człowiek osiąga dopiero w pewnym wieku, braku świadomości i perspektyw wiążących się z zawodem lub być może nie dość odwagi na podzielenie się ze światem swoim projektem? Czynników jak samych przypadków może być wiele. Każde jednak przedsięwzięcie, okazja do rozmowy oraz chwila inspiracji może przyczynić się do obrania przez młodego człowieka przyszłego kierunku skierowanego na kulturę.

Tak też czyni Script Fiesta zapraszając w swoje progi wszystkich, którzy się pojawią.

Wywiad z Magdaleną Wleklik

Do rozmowy nad Script Fiestą zapraszam Magdalenę Wleklik, polską scenarzystkę, pisarkę, przewodniczącą Koła Scenarzystów Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz współtwórczynię Biblioteki Scenariuszy Filmowych*, by przybliżyła bardziej ideę festiwalu.


Natalia: Do kogo kierowany jest festiwal Script Fiesta?

Magda: Przede wszystkim do młodych, ale też do wszystkich tych, którzy interesują się kinem, telewizją i serialem. Zapraszani są wszyscy, by posłuchać o filmie, o tym jak my, doświadczeni już scenarzyści, narzekamy, nie widzimy światła w tunelu <śmiech>. Jest też oczywiście o konkretach. Podczas rozmów dajemy rady i uświadamiamy osoby wchodzące w zawód jak ważna jest pasja i energia twórcza przy pisaniu, ale z drugiej strony uświadamiamy, że bycie scenarzystą to również ciężka i czasami bardzo ryzykowna praca. Nie raz zdarzyło się tak, że poświęciliśmy bardzo dużo czasu na napisanie scenariusza, a film po prostu nigdy nie ukazał się na ekranie.

Natalia: Jest tak, jak w życiu każdego artysty. Pracujemy, choć nie mamy pewności z jakim odbiorem spotkają się nasze dzieła.

Magda: Ale wszystkim się nam jakoś powodzi. Część z nas nie pracuje tylko w filmie. Tak, jak powiedział Maciej Sobieszczański – tylko około 2,5% scenarzystów może sobie pozwolić na bycie tzw. elitarną grupą scenarzystów, którzy rzeczywiście piszą do kina. Większość z nas, tak jak i ja, pisze dla telewizji, radia lub książki.

N: Czy osoby nie związane z filmem i scenopisarstwem mogą też pojawić się na festiwalu?

M: Oczywiście. Festiwal jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych.

N: Script Fiesta to nie tylko pokazy filmowe, ale przede wszystkim warsztaty i spotkania z ekspertami. Byłam pod wrażeniem nie tylko dużej liczby nazwisk osób, które pojawią się w trakcie festiwalu, ale również samą formą warsztatów. Widać, że stawia się tutaj przede wszystkim na współpracę i kooperacje.

M: Tak, jest to przywołanie tzw. starej szkoły pisania, czyli mistrz uczy adepta. Szlifuje się jego talent i wystawia na różne próby w trakcie tworzenia. Służy to przede wszystkim temu, aby przyzwyczaić młodego pisarza do ciągłego mierzenia się - na początku z producentem, reżyserem, potem aktorem i na koniec już z widownią. Script Fiesta daje taką możliwość. Pomysły przedstawiane są innym, oceniane, aby na koniec powrócić do nas z komentarzami i cennymi wskazówkami.

N: Festiwal jest więc okazją dla osób, które na co dzień nie są związane profesjonalnie ze światem filmu, by spróbować swoich sił i być może po raz pierwszy, oficjalnie poddać swój scenariusz ocenie…

M: Zgadza się, bo przecież, żeby być scenarzystą – nie trzeba mieć ukończonej szkoły filmowej. Mamy wielu scenarzystów - prawników, architektów, dziennikarzy czy informatyków.


W liceum marzyłam o szkole aktorskiej. Nigdy jednak nie miałam większej możliwości na rozwinięcie swoich pasji i marzeń artystycznych poza szkołą muzyczną i okazyjnymi warsztatami. Marzyłam o szkole artystycznej, której obok nie było. Kiedy po maturze nadszedł moment wyboru uczelni, zwątpiłam w jakąkolwiek możliwość kształcenia się w tym kierunku. Idąc za głosem „rozsądku” wybrałam studia filologiczne kierując się przedmiotami, które po prostu dobrze szły mi w szkole. Być może gdybym miała taką lub inną Script Fiestę gdzieś obok siebie sprawy potoczyłyby się inaczej.

Nie żałuje swoich wyborów. Wiem, że wszystkie z nich były trafne i doprowadziły mnie do wspaniałego miejsca, w którym jestem teraz.

Niemniej jednak warto mieć świadomość, że jeśli jesteś jedną z tych osób, które zastanawiają się nad przyszłością lub myślą, czy to jest dla ciebie, warto przyjść i posłuchać - być może i ty odkryjesz w sobie scenarzystę!

Festiwal Script Fiesta, jedyny taki w Polsce i jeden z największych w tej części Europy festiwal scenarzystów organizowany przez Warszawską Szkołę Filmową rozpocznie się 30 marca i potrwa przez cztery dni, do 2 kwietnia 2023 roku.

*Biblioteka Scenariuszy Filmowych była oficjalnym parterem 10. edycji Script Fiesty.

C.

Previous
Previous

Otoczeni przez social media - czy jest się czego obawiać?