Chłopi - o tym filmie usłyszą wszyscy.

Przez trzy lata malowało go ponad stu artystów. Dziś, w kinach, produkcja bije rankingi oglądalności, w sieci jej muzyka podbija rankingi playlist, a wkrótce może powalczyć o Oskara. Oto Chłopi - najnowsza adaptacja filmowa powieści Władysława Reymonta.

Od Nobla do Oskara

Ponad sto lat temu w Tygodniku Ilustrowanym ukazał się pierwszy odcinek Chłopów Władysława Reymonta. Powieść została opublikowana całkowicie do roku 1909, a po trzynastu latach zyskała uznanie i otrzymała, w 1924 roku, literacką Nagrodę Nobla. Autor nie mógł jednak zbyt długo nacieszyć się sławą, gdyż rok później zmarł. Reymont został zapamiętany jako jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy tworzący w epoce realizmu Młodej Polski.

Dziś, pomimo wielu innych dzieł, takich jak chociażby Ziemia Obiecana, Reymont kojarzony jest przede wszystkim z „Chłopami”. Powieść, jak sama nazwa wskazuje, opowiada o życiu polskich chłopów, ich życiu i kulturze. Książka została nie tylko doceniona literacko, ale doczekała się również wielu adaptacji. Najwcześniejszą z nich był film z 1922 roku wyreżyserowany przez samego autora powieści. Niestety żadna jego kopia nie zachowała się do dnia dzisiejszego. W 1972 roku powstał jednosezonowy serial, a rok później swoją premierę miała najbardziej znana dotychczas adaptacja filmowa w reżyserii Jana Rybkowskiego. Było to pięćdziesiąt lat po śmierci Reymonta. Dzisiaj jej miejsce przejmuje najnowsza odsłona „Chłopów” w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana, która w 2024 roku może powalczyć o Nagrodę Filmowej Akademii.

Dokładnie po stu latach od uzyskania Nagrody Nobla, zdobycie Oskara z pewnością byłoby wielkim zaszczytem i wyróżnieniem dla wszystkich aktorów i artystów, którzy byli w jakikolwiek sposób częścią tej historii.

Chłopi 2023 Film

Obraz pędzlem malowany

Do stworzenia filmu została użyta tzw. technika animacji malarskiej, którą widzowie mogli podziwiać już w filmie „Twój Vincent”. Technika ta polega na ręcznym malowaniu klatek filmu, a następnie ich animowaniu. Jak podają źródła do stworzenia „Chłopów” wykorzystano ponad 1300 litrów farb olejnych, namalowano ponad 80 tysięcy klatek filmowych oraz zaproszono do współpracy około 70 artystów z kraju i zza granicy. Film został namalowany w oparciu o dzieła młodopolskich artystów.

Na płótnach Chełmońskiego czy Wyczółkowskiego nie dostrzeżecie skrótów, uproszczeń, schematów, więc i nasi twórcy muszą bardzo precyzyjnie, posługując się nieraz cieniutkim pędzelkiem – zerówką, odwzorowywać każdy detal.
— DK Welchman, reżyserka i scenarzystka „Chłopów.

Pomimo, że technika została użyta już wcześniej do namalowania filmu „Twój Vincent” twórcy zapewnili, że produkcja „Chłopów” będzie się znacząco różniła przez m.in. większą ilość scen ruchu: walki i tańca.

Ciężar wielkiej roli

O rolę Jagny Paczesiówny starało się ponad 400 aktorek. Casting zwyciężyła absolwentka PWST we Wrocławiu, Kamila Urzędowska. Aktorka, jak sama wspomina, bardzo dobrze czuła się w roli oraz zauważyła wiele wspólnego pomiędzy sobą, a bohaterką powieści. W trakcie pracy pojawiał się lekki stres. Na roli ciążyła bowiem duża odpowiedzialność. Pomimo tego, wierząc w siebie i swoje możliwości, aktorka stanęła na wysokości zadania i sprostała zadaniu.

W pozostałych rolach w „Chłopach” pojawił się:

  • Robert Gulaczyk - Antek Boryna

  • Mirosław Baka - Maciej Boryna

  • Sonia Mietielica - Hanka Borynowa

  • Ewa Kasprzyk - Marcjanna Pacześ

  • Małgorzata Kożuchowska - Organiścina

  • Sonia Bohosiewicz - Wójtowa

  • Maciej Musiał - Jaś

  • Julia Wieniawa-Narkiewicz - Marysia Pastuszka

Patrzyli do czasu, gdy zabrzmiała muzyka

Nie byłoby tak dobrej produkcji, bez tak znakomitej muzyki filmowej. Ścieżkę dźwiękową do “Chłopów” zawdzięczamy Łukaszowi L.U.C. Rostkowskiemu, producentowi muzycznemu, kompozytorowi i autorze tekstów oraz Rebel Bąbel Film Orchestrze. Do projektu zostali zaproszeni artyści tacy jak: Kayak, Kwiat Jabłoni, Ralph Kaminski, Lor, Laboratorium Pieśni, Sutari, Tęgie Chłopy, Julia Wieniawa, Bela Komoszyńska, Małgorzata Kożuchowska, T.ETNO oraz ukraińscy artyści (Chór Vyrij) i białoruski dudziarz Vital Voronau.

Ścieżka dźwiękowa do „Chłopów” to dla mnie wielkie przeżycie. Wielka przygoda tworzona z niezwykle utalentowaną ekipą muzyków, kapel, zespołów i solistów. Chciałem stworzyć szerokie kompendium słowiańskiej muzyki folkowej w nawiązaniu do międzynarodowego charakteru tej produkcji. Z całego serca dziękuję DK Welchman i Hugh Welchmanowi za 4 lata akademii filmowej. Zaprosiliśmy tu wielu różnych muzyków, którzy od lat poświęcają się z wielkim oddaniem muzyce tradycyjnej i połączyliśmy ich zarówno z symfoniką, jak i muzyką rozrywkową. Idea Rebel Babel polega na angażowaniu lokalnych muzyków, więc przy okazji koncertów chcemy zapraszać kolejne niezwykłe kapele i regionalne zespoły pieśni i tańca.
— Łukasz L.U.C. Rostkowski

Album digitalowy, dostępny na wszystkich platformach streamingowych, składa się z 21 kompozycji. Znajdziemy na nim utwory takie jak Tańcuj (2,6 mln odtworzeń na Spotify i 2.3 mln na Youtube), czy Miłosny Opętaniec (189 tys odtworzeń na Spotify i 419 tyś na Youtube). Z dnia na dzień zyskują one coraz większą popularność i trendują w czołówkach playlist.

Dla fanów koncertów live, 18 listopada po Polsce, startuje specjalna trasa koncertowa L.U.C. oraz Rebel Bąbel Film Orchestra. W specjalnych miejscach takich jak Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, Filharmonii Warszawskiej czy Teatrze Wielkim w Łodzi widzowie usłyszą ścieżkę dźwiękową Chłopów, która w kategorii Best Original Score może również powalczyć o Oskara.

O tym filmie usłyszą wszyscy

Chłopi już nie tylko dzisiaj są obowiązkową pozycją na liście lektur do przeczytania, lecz także obowiązkową propozycją do obejrzenia na ekranie. Choć niektórym z nas może się wydawać, że malarska technika obrazu będzie nas rozpraszać, nie sądzę, by po pierwszych kilku minutach seansu ktokolwiek wyszedł z sali. Oglądając „Chłopów” czujemy się zrelaksowani i spokojni. Można by rzecz, że to właśnie dzięki tej wyjątkowej technice niektóre sceny są dla nas mniej drastyczne.

Adaptacja D.K Welchman i Hugh Welchmana wraz z muzyką Łukasza L.U.C. Rutkowskiego jest polskim dziełem 2023 roku. Dynamika, napięcie, złość, gniew, żal i rozpacz jaką czujemy z bohaterami powieści wraz z czysto pięknymi obrazami przyrody sprawiają, że czujemy się częścią świata przedstawionego. Całościowo jest to przyjemny, piękny i wzruszający film.

“Chłopi” to propozycja filmowa, którą obowiązkowo każdy Polak zobaczyć musi. Dzięki międzynarodowej dystrybucji i propozycji do Oskara kandyduje na międzynarodową produkcję, o której wkrótce usłyszą wszyscy.

Nowy film “Chłopi” już w kinach! Widziałeś/aś? Napisz do mnie i podziel się opinią!

C.

Previous
Previous

Zespół Chrust sięga gwiazd!

Next
Next

Poproszę do wyjścia. Album Lata Dwudzieste, Dawida Podsiadło, czyli co trapi dzisiejsze pokolenia. [recenzja]