Oczy na Kulturę kwiecień: Wiosna, wiosna, ah to ty!

Pierwsze ciepłe dni, pierwsze powiewy gorącego, upalnego wiatru – wiosna. Nareszcie. Nadszedł najpiękniejszy czas w roku. Drzewa zaczęły się zielenić, a kwiaty rozkwitać. Kwiecień przyniósł wiosenne porządki, świeżą energię, pierwsze truskawki i dużo uśmiechu.  

Z małymi przerwami na deszczowe, chłodne poranki i porywiste wieczory, śmiało mogliśmy w końcu rzec – „zima odeszła!”. Mamy wiosnę. Dłuższe i cieplejsze dni przyniosły ze sobą więcej energi i łatwiejsze wstawanie rano. Co za tym idzie, dało mi to więcej czasu na robienie fajnych, kreatywnych rzeczy w mieście!

Początek kwietnia był stanowczo bardziej pod tym względem zapełniony. O tym też dzisiaj Wam opowiem. Reszta miesiąca to Wielkanoc, to małe wypady nad morze, i wielka podróż za ocean -  ale o tym będzie już później.

Tymczasem, Oczy na Kulturę – edycja Kwiecień 2023!

1. Warsztaty aktorskie w Teatrze Powszechnym

Znacie to uczucie, kiedy siedzicie w domu już tak długo, macie dość i chcielibyście się gdzieś wyrwać, potańczyć albo zrobić coś kompletnie dziecinnego? Praca biurowa i stały grafik tygodnia może naprawdę stłamsić naszą kreatywność. Bardzo często rozwiązaniem jest siłownia, spacer, rower, albo pójście na basen. Mi dodatkowo brakowało nie tylko dodatkowego ruchu, ale także tej dziecięcej radości stania się kimś innym. Nie znam lepszego do tego miejsca niż scena. Teatr od zawsze był dla mnie w pewnym sensie największym wyzwaniem i wyjściem ze strefu komfortu. Przełamanie wstydu, było ciężkie, a jednośnie bardzo odprężające i uwalniające. Wszystko bowiem co działo się na deskach teatru było cześcią performance’u, więc nikt nie oceniał mnie już jako osobę, a bohatera.

Warszawa oferuje dużo możliwości dołączenia na kilkudniowe, kilkumiesięczne lub stałe warsztaty teatralne. Zwykle nie chodzi tutaj o zdobywanie doświadczenia, ale o wyjście z ram rzeczywistości, pracę z ciałem oraz odblokowanie napięć mięśniowych. Zrobienie coś dla funu. Ja trafiłam na Teatr Powszechny w Warszawie i  podwójne spotkanie z aktorką Natalią Lange. Warsztaty były darmowe i dostosowane dla osób niesłyszących. Na miejscu towarzyszyła nam Pani Emilka, która tłumaczyła spotkanie na język migowy. Grupa scaliła się o tyle tak szybko, że przy końcu spotkania żegnaliśmy się jak naprawdę dobrzy znajomi. Mam nadzięję, że Teatr Powszechny będzie jeszcze w przyszłości organizował podobne spotkania, albo nawet zdecyduje się na powołanie stałej grupy warsztatowej. Trzymam kciuki!

2. Otwarty Jazdów: Jam Session, wiosenne porządki.

Wiosna to porządki: w domu, w ogrodzie i we własnej głowie. Wreszcie można uporządkować myśli i odświeżyć nie tylko mieszkanie, ale i umysł. W poprzednim wydaniu opowiadałam Wam o koncercie Julii Gjertsen. Okazało się, że Otwarty Jazdów oferuje o wiele więcej niż tylko koncerty. Wiosenne porządki na rzecz urodzin pracowni był strzałem w dziesiątkę, aby odprężyć się przy wspólnej pracy z innymi. Porobić coś na świeżym powietrzu. Zawsze Warszawa była dla mnie takim tymczasowym rozwiązaniem, chwilowym pobytem. Spotkanie w pracowni, z tymi wspaniałymi ludźmi, wspólne porządki wypełniły pustkę, którą odczuwam, kiedy nie ma mnie u siebie, w domu.

Co więcej, jakby było tego mało, na podsumowanie owocnego weekendu, w pracownii odbył się Jam Session, którego skromnie miałam przyjemność doświadczyć jak i dodać coś od siebie na koniec.

3. Targi Vintage w Elektrowni Powiśle

Elektrownia Powiśle zlokalizowana tuż przy Centrum Nauki Kopernik, BUWie oraz Wiśle jest często gospodarzem targów vintage Jestem Slow. Co kilka miesięcy cała galeria zamienia się w wielki market ubrań, biżuterii, płyt vinylowych z drugiej ręki. To świetna okazja, żeby upolować coś wyjątkowego i „innego” - czegoś, czego nie znajdziemy w znanej sieciówce. Ceny różnią się od siebie. Znajdziemy tam kurtki za 800-1000zł jak i 100-200zł. Wydarzenie zazwyczaj organizowane jest w weekend i trwa przez całą sobotę od godziny 11:00 do 21:00 i niedzielę, od 11:00 do 19:00.

Kolejne Targi Vintage:

  • 3-4.06.2023, Elektrownia Powiśle, Warszawa

  • 23-24.09.2023, Elektrownia Powiśle, Warszawa

  • 25-26.11.2023, Elektrownia Powiśle, Warszawa

  • 16-17.12.2023, Elektrownia Powiśle, Warszawa

4. Scrip Fiesta 2023

Mamy to! Scrip Fiesta 2023 – wrap-up!

Jeśli dobrze pamiętacie jeszcze nie tak dawno na blogu został opublikowany wywiad z Magdaleną Wleklik, polską scenarzystką. W wywiadzie opowiedziała nam dlaczego warto wziąc udział w festiwalu i czego możemy się spodziewać. Tegoroczna edycja jedynie potwierdziła, że wszystko to, o czym wspomnieliśmy było na miejscu. Co więcej, w porównaniu do poprzedniej edycji 2022, Script Fiesta gościła więcej gości, więcej zróżnicowanych tematów oraz znacznie większą widownię.

Oto kilka najciekawszych, tegorocznych propozycji panelowych Scipt Fiesta:

  • Panel Netflix: Jakie scenariusze interesują dziś Netflix?

  • Jak napisać scenariusz filmu z aktorem z niepełnosprawnością?

  • Cyberpunk: Jak stworzyć scenariusz serialu na podstawie gry?

  • Scenariusz z nut: Jak napisać dobrą historię pod teledysk?

  • Czy poprawność polityczna zabije komedie?

Oprócz panelów dyskusyjnych, uczestnicy mieli dostęp do darmowych pokazów filmowych oraz wywiadów z ich twórcami. Pojawiły się gwiazdy Hollywood takie jak Kim Krizan, scenarzystka filmu „Przed Wschodem Słońca” oraz gwiazdy z kraju, jak np. Monika Brodka. Do wydarzeń zamkniętych (dla uczestników konkursu) należały warsztaty, np. Open Script, Jak pisać o intymności, Game Script.  

*

Wszystkie te wydarzenia uwierzcie, bądź nie, odbyły się 1-2 kwietnia, w czasie jednego weekendu. Jak już wcześniej wspomniałam reszta miesiąca to przede wszystkim świętowanie Wielkanocy, odpoczynek w domu, oraz mniejsze i większe podróże. W Warszawie kwiecień owocował jeszcze w pierwsze przejażdżki rowerowe wzdłuż Wisły, pierwsze popołudnie na schodkach i łapanie na ławce, w parku, ciepłych promieni słonecznych.

A to wszystko to dopiero początek! Do usłyszenia w czerwcu!

C.

Previous
Previous

Minru dla Muzyki w Pracowni | lipiec 2023

Next
Next

Oczy na Kulturę w marcu: W Warszawie dookoła świata